Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça sorulan sorulara buradan yanıt veriyoruz...

Soru: Aracımın bakımlarını hangi periyotta yaptırmalıyım? Km ve süre sınırlarından hangisini dikkate almalıyım?
Cevap: Aracınızın bakımlarını kullanma kılavuzunda belirtilen aralıklarda, km ve süre sınırlarından hangisi önce gelirse onu dikkate alarak yaptırmalısınız.

Soru: Ticari taksi olan aracımın bakımlarını hangi periyotta yaptırmalıyım?
Cevap: Ticari taksi, polis aracı vb. araçlar zor kullanım şartları altında değerlendirilmesi gereken araçlardır. Bu araçların bakımları kullanma kılavuzunda belirtilen güç koşullardaki periyodik bakım bölümü dikkate alınarak yapılmalıdır.

Soru: ABS Fren Sistemi nedir?
Cevap: Tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesini engelleyen fren sistemidir. Aracın sürücünün kontrolü altında güvenli bir şekilde frenlemesini sağlar. ABS fren sisteminin duruş mesafesini kısaltacağı kanısı doğru değildir. Aksine, kaygan zeminlerde duruş mesafesi biraz daha artabilir.

Soru: Aracımın aşınmaya maruz parçalarını (baskı balata, fren diski/balatası) daha uzun ömürlü nasıl kullanabilirim?
Cevap:
Baskı Balata; sürüş sırasında sol ayağın debriyaj pedalı üzerinde tutulması baskı ve balatanın zamanından önce aşınmasına neden olur. Ani kalkışlar yalnızca debriyaj sistemine değil güç aktarma organlarının tamamına zarar verebilir. Aracı sadece fren ile durdurunuz. Yokuş yukarı frene basmadan debriyaja yarım basarak aracı durdurmayınız. Ayrıca ikinci vitesle aracı kaldırmaya çalışmak debriyajın ömrünü kısaltacaktır.
 
Fren Diski ve Balataları; sık ve ani frenlemeler, aracınızı sürekli olarak yüksek hızlarda kullanmak fren disklerinizin ve balatalarınızın daha kısa sürede aşınmasına neden olacaktır. Aracınızı kullandıktan hemen sonra aracınızı yıkamanız durumunda disklerinizde çarpılma meydana gelebilir. Bu durum frenleme esnasında direksiyon titreme hissetmenize neden olacaktır. Dolayısıyla hem frenleme performansınız hem de sürüş konforunuz azalacaktır.
 
 
Pro WEB